Fundamenty palowe — rodzaje i zastosowanie
Fundamenty palowe są powszechnie stosowane już od wielu lat w różnych dziedzinach budownictwa. To współcześnie jedna z najpopularniejszych metod posadowienia głębokiego na słabych gruntach. Dostępnych jest wiele rodzajów pali, które różnią się od siebie nie tylko kształtem, lecz i technologią wykonania.
Czynniki wpływające na właściwe zaprojektowanie pali i fundamentów palowych
Istnieje wiele czynników, które bezpośrednio wpływają na właściwe zaprojektowanie pali i fundamentów palowych, a także właściwą eksploatację obiektu w przyszłości.
Kluczowe okazuje się właściwe rozpoznanie podłoża gruntowego pod kątem wystarczającego zakresu w planie, a przede wszystkim głębokości, która zapewni bezpieczne wykonanie pali o określonej długości. Bardzo ważny jest również właściwy dobór technologii i najbardziej odpowiedniego rodzaju pala z uwzględnieniem warunków gruntowych i aktualnych założeń konstrukcyjnych.
Wybrana technologia musi być zgodna z obowiązującymi zasadami ekologii oraz uwzględniać bezpieczne i ekonomiczne posadowienie. Istotne kwestie, które należy uwzględnić:
- wykonanie analizy obliczeniowej
- wyznaczenie sił w palach, sił wewnętrznych w fundamencie
- określenie nośności i przemieszczeń fundamentu w celu oceny pełnej zależności obciążenie — osiadanie
W celu odpowiedniego zaprojektowania i stworzenia fundamentów konieczne jest przyjęcie i określenie szczegółowych warunków wykonania fundamentu palowego. Niezbędne jest też wykonanie badań kontrolnych nośności oraz jakości palowania. Oprócz tego przeprowadzane są próby obciążenia statycznego, dynamicznego, jakości i długości pali.
Podstawowy podział fundamentów palowych
Zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami, pale dzielimy na wiercone oraz przemieszczeniowe. Podstawowy podział pali:
- pale gotowe, które są wcześniej przygotowane, np. pale stalowe, drewniane, żelowe, żeliwne, z tworzyw sztucznych. Są one wprowadzane w podłoże za pomocą różnych technik, np. wbijania, wwibrowywania, wciskania, wkręcania, kombinacji technik podstawowych
- pale wykonywane w gruncie, najczęściej żelbetowe lub betonowe. Wykonywane są jako wiercone, wbijane z rurą wyciąganą, wkręcane bez stosowania rury osłonowej, wykonane w technologii iniekcji strumieniowej