Kiedy wykonuje się palowanie?
Wzmacnianie gruntu, jakim jest palowanie, przeprowadzane jest za pomocą odpowiednich technologii stałych pali. W procesie tym można wyróżnić trzy fazy: wciskanie, formowanie trzonu pala i prace pomocnicze. Ich konstrukcja musi być bardzo solidna, ponieważ stanowi fundament.
Palowanie przy skoncentrowaniu obciążenia – kiedy przeprowadzenie go jest najbardziej korzystne
Palowanie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się duże skoncentrowanie obciążenia, które trzeba przenieść na głębsze warstwy gruntu, które dają większą stabilność. Potrzeba taka zachodzi, ponieważ powierzchniowe warstwy gruntu mają cechę niewielkiej nośności i są podatne na odkształcenia. Wykonanie palowania przeprowadzamy również wtedy, gdy na fundament i grunt przenoszone będą tak zwane obciążenia skupione.
Potrzeba taka zachodzi w przypadku wysokich budynków czy podpór mostowych, a także w budownictwie morskim. Palowanie jest niezbędne również wtedy, gdy podtrzymujemy skarpy czy chcemy wzmocnić już istniejące fundamenty.
Metoda do zastosowania przy nienośnym gruncie
Metoda ta jest niezwykle skuteczna, gdy grunt staje się nienośny. Dobrym rozwiązaniem stają się wówczas mikropale. Przenoszą one całą masę budynku na głębsze, bardziej wytrzymałe poziomu. Przed przystąpieniem do palowania niezbędne jest zapoznanie się z parametrami budynku tak, aby dobrać odpowiednią głębokość. To dzięki geodezyjnemu wytyczeniu fundamentów budynku jest to możliwe. Proces ten powinien być przeprowadzony pod narożnikami budynku, jak również pod ścianami nośnymi. Przeprowadza się go również pod schodami i tarasami. Niezbędne jest zagęszczenie palowania gruntu w miejscach najbardziej narażonych na obciążenie, to jest stref pod stopami fundamentowymi czy kominami.