Zabezpieczanie wykopów ścianką berlińską
Ścianka (obudowa) berlińska stanowi jedno ze sposobów na tymczasowe zabezpieczenie wykopów. Zwykle stanowi ona konstrukcje traconą. Składa się z pionowych słupów oraz poziomych elementów opinki. Słupy tworzone są zwykle z kształtowników stalowych, dwuteowników lub ceowników (o wiele rzadziej stosuje się inne rozwiązania, takie jak np. pale żelbetowe). Słupy osadzane są gruncie z zastosowaniem metody wbijania. Mogą być również umieszczane w wierconym otworze wypełnionym betonem lub zawiesiną utwardzającą. Istnieje konieczność usunięcia związanego materiału po odsłonięciu kształtownika, stąd też wypełnienie betonem stosuje się wyłącznie poniżej poziomu planowanego wykopu. Opinkę montuje się pomiędzy słupami, w kilku etapach, w miarę pogłębienia wykopu i odsłaniania kolejnych warstw gruntu. Odsłonięty grunt powinien mieć możliwość zachowania chwilowej stateczności do czasu zamontowania opinki.
Gdzie stosowane są ścianki berlińskie?
Ścianka berlińska najczęściej stosowana jest poniżej poziomu wody gruntowej. Poziom szczelności obudowy jest stosunkowo niski, stąd też mogą występować wycieki z gruntu do wykopu. W takiej sytuacji należy zadbać, aby wypełniająca woda nie wypłukiwała do wykopu gruntu zza obudowy.
W przypadku niewielkich głębokości, tj. ok. 3-4 m, ściana może pracować wspornikowo. W przypadku głębszych wykopów należy zastosować kotwy gruntowe lub rozpory stalowe, które zapewnią ścianie odpowiednią stateczność. W sytuacji kotwienia obudowy można wykonać dodatkowy wieniec, który przeniesie parcie poziome obudowy na kotwy (ten element jednak ograniczy nieco wolną przestrzeń wewnątrz wykopu).
Najczęściej kotwi się pojedyncze słupy. Słup składa się z pary cewników, w których kotew przechodzi pomiędzy środnikami kształtowników. Można również przygotować słupy z dwuteowników ze wspawaną rurą, która umożliwiać będzie przeprowadzenie kotwy. Następnie można zdemontować opinkę w miarę rozsypywania się wykopu oraz wyciągnąć słupy stalowe.
Obudowa berlińska - główne zalety:
- relatywnie tanie (znacznie niższy koszt w porównaniu ze ścianą szczelinową)
- łatwość kształtowania obudowy w planie
- możliwość zastosowania jako tymczasowe przedłużenie ściany szczelinowej