Główne rodzaje koparek
Koparka to niezbędne narzędzie do realizacji bardzo wielu różnorodnych prac ziemnym. Do zadań koparki należy przede wszystkim oddzielenie urobku i ładowanie do na maszyny transportowe. Firmy oraz osoby prywatne mogą zakupić własną koparkę, jednak bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest wynajem koparek, które przez ustalony czas można użytkować w celu zrealizowania niezbędnych prac, np. na budowie.
Główne rodzaje koparek
Koparki służą przede wszystkim do oddzielania urobku od gruntu i przeniesienia na środek transportowy lub na składowisko. Maszyny wykorzystywane są również do przeładunku materiałów sypkich, takich jak m.in. węgiel, żwir czy sól drogowa.
Do głównych rodzajów koparek zaliczamy:
- Koparki przedsiębierne są to maszyny, które pracują na poziomie dna wykopu. W trakcie realizacji prac pojazdy, na które wyładowywany jest urobek, znajdują się na wysokości korony wykopu, a jeśli to możliwe — na jego dnie, z boku ładowarki lub za nią.
- Koparki podsiębierne to maszyny, które nie zjeżdżają do wykopu, gdyż mogą one pracować zarówno na, jak i poniżej terenu, na którym stoi. W sytuacji znacznie głębszych wykopów istnieje ryzyko przewrócenia koparki, w związku z tym do tego rodzaju prac wykorzystuje się koparki przedsiębierne.
- Koparki chwytakowe to maszyny, które są przeznaczone przede wszystkim do robót jamistych, czyli głębokich, ale o niewielkiej średnicy. Sprawdzają się najlepiej w przypadku m.in. wykopów studziennych, prac na terenach wyjątkowo mokrych. Znajdują zastosowanie podczas pogłębiania kanałów i rzek oraz wykonywania wykopów pod filary mostów.
- Koparki zbierakowe to maszyny o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są właściwie we wszystkich rodzajach wykopów. Przy ich pomocy wykonywane są wykopy pod fundamenty, ale także prace na niesprzyjających terenach (np. podmokłych czy piaszczystych) czy w kopalniach odkrywkowych do zdejmowania nakładu. Sprawdzają się podczas realizacji prac hydrotechnicznych.
Podziału koparek można dokonać również ze względu na specyfikę wykonywanej pracy. W tym przypadku wyróżniamy więc koparki pracujące w cyklu przerywanym oraz koparki pracujące w cyklu ciągłym (wielonaczyniowe).